• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ParolaYayinevi/
  • https://twitter.com/parolayayinlari
Üyelik Girişi
SATIŞ NOKTALARI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Anasayfa


     İTTİHAT VE TERAKKİ

   
Ürün Kodu : 978-605-9121-99-6
Üretici : PAROLA YAYINLARI
Fiyat : 35 TL (KDV Dahil)
Ürün Özellikleri
464 SAYFA
 Sipariş        Detaylar
 
 
Detaylar

YAYIN NO:347
TÜR: YAKIN TARİH
EBAT: 13,5 x 21
BASKI: TEMMUZ 2016

ARKA KAPAK YAZISI

Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılışına giden süreçte belki de en önemli figür İttihat ve Terakki Cemiyeti’dir. İmparatorluğun son yirmi beş yılına damgasını vuran bu cemiyetin söylem ve eylemleri günümüzde de en fazla tartışılan konular arasındadır.

Askeri Tıbbiye öğrencilerinin kurduğu, Balkanlar’da zabitlerin olgunlaştırdığı ve aynı düşünceye sahip sivil erkânın geliştirdiği “İttihaçılık” mefhumu zamanla aynı düşünceye sahip insanlar için adeta bir ruh haline gelmiştir.

II. Abdülhamid’in otoriter idaresi altında örgütlenmelerini gizli bir şekilde tamamlayan ve aynı gizlilikte faaliyet gösteren  İttihat ve Terakki Cemiyeti üyeleri Balkanlar’da güçlenip, II. Meşrutiyet’i ilan ettirdikten sonra ülke içerisinde birincil düzeyde söz sahibi olmuşlardır.

Kitap sadece İttihat ve Terakki’nin kuruluş, yükseliş ve çöküşlerini irdelemekte, İttihatçıların Cumhuriyet’in ilk yıllarında ne gibi faaliyetlerde bulunduklarını da ortaya koymaya çalışmaktadır. Bu bağlamda İttihat ve Terakki’yi yeniden güçlendirmeye çalışan bazı cemiyet üyeleri emellerinin önünde en büyük engel olarak “Mustafa Kemal’i” göstermektedirler.

 
 
Talep Formu
Ad Soyad
E-Mail
Telefon
Konu
Mesaj